PROGRAM


Seanslarımıza katılmak için iletişim adreslerimizden bize ulaşarak ön rezervasyon yaptırmayı unutmayın!
Grup derslerimiz dışında özel ders talepleriniz için caddebostanyogacenter@gmail.com adresine mail atarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Ders açıklamaları:

Hatha Yoga:

Hatha Yoga, bedensel yoga yoludur; fiziksel duruşlar, nefes alma teknikleri, derin gevşeme ve meditasyondan oluşur. Ha-Tha, Güneş ve Ay anlamına gelir. Beraber yazıldığında ise "güçlü" anlamını taşır ve vücudu temizlemenin ne büyük bir güç gerektirdiğini sembolize eder. Bedeni kuvvetlendirmek amacı ile yapılan asanalar(duruşlar) ve pranayama'lar(nefes teknikleri) Hatha Yoga'nın temelidir. Zihin, beden ve nefes'i birleştiren beden duruşları ve teknikleri; ruhsal ve fiziksel sağlığı destekler.

Vinyasa Gentle Flow (Hafif Akış):
Mükemmel zihin ve beden bağlantısına ulaşmak için hareketi nefes ile senkronize eden hafif akış yoga stilidir. Bedeni canlandırmayı, zihni rahatlatmayı ve stresi azaltmayı amaçlar, bu uygulama yogaya yeni başlayanlar için de çok uygun olduğu gibi sakinleşmek isteyen ve iç dengesini yeniden bulmak isteyen herkes için idealdir.

Vinyasa Yoga:
 Ashtanga Vinyasa Yoga Sri K. Pattabhi Jois tarafından kurulmuş bir yoga stilidir.
Bu stil için anahtar kelimeleri vinyasa, drishti, ujjayi nefesi, trishtana and bandhalar (kilitler) oluşturmaktadır. Ashtanga pratiği temelli olarak vinyasa yani yoga sekansları hazırlanır, burada önemli olan nefes ve hareket birliğinin saplanmalısıdır. Nefes her zaman yüksek sesle ve akıcı bir şekilde gerçekleşmelidir. Ancak bu nefesle hareketlerde akış yakalanabilir. Nefes , poz (asana) ve drishti(bakış) trishti denilen üçlü kombinasyonu oluşturur. Vinyasa yoga bu şekilde bedeni arındırırken, sinir sistemini sakinleştirir ve zihin odaklanmasını güçlendirir. Beden gücünü ve esnekliğini oluşturur ve yaşam için bizlere yüksek enerji kaynağını yaratır.

Yoga Terapi:
Yoga terapi yoga çalışmalarının sağlık sorunları olan kişilere uyarlanmasıdır. Yoga terapistleri duruşları, nefes egzersizlerini ve gevşeme tekniklerini uygun şekilde bireyin şart ve durumunu göz önüne alarak düzenler.  Medikal araştırmalar yoga terapisinin tamamlayıcı terapiler arasında en etkin yöntem olduğunu göstermiştir. Patanjali'nin geleneksel yoga sistemi ve ayurvedik tedavilere dayanılarak türetilen yoga terapi sistemi, semptomları azaltmayı, dengeyi yeniden kurmayı, canlılık uyandırmayı ve yeni bir bakış açısı kazandırmayı hedefler. 


Iyengar Yoga:

Anatomik detaylara ve her postür üzerindeki hizalamaya önem veren Iyengar Yoga,  pozisyonda kesin doğruluk alıştırmasıdır. Duruşlarda uzun süre boyunca kalınır ve sıklıkla yardımcı araçlar ile modifiye edilir. Bu yöntem sistematik olarak gücü, esnekliği, stabiliteyi ve farkındalığı geliştirmek üzere tasarlanmıştır ve özel durumlar için terapi etkisi gösterebiliri. Iyengar Yoga değerli Guru B.K.S Iyengar tarafından geliştirilmiştir.Kundalini Yoga:
Kundalini enerjisi ise omurganın en alt kısmında, kuyruk sokumuna yakın bir enerjidir. Amacımız bu kriya ve setlerle Kundalini enerjisini omurganın en alt kısmından, çakralar boyunca yükseltmek ve böylece derin bir şifalanma, arınma ve blokajlardan özgürleşme sağlayıp, ruh, beden ve zihni buluşturabilmektir. 


Hamile Yogası:
Hamile Yogası; Hamile kadına 5 altın anahtar vererek, hamilelik dönemini sağlıklı ve huzur içinde geçirmelerini sağlar.
Huzurlu bir hamilelik ve normal doğum Yoga'nın faydalarından sadece bazılarıdır. Asıl önemli olan Yoga'nın bebeğin fiziksel ve mental gelişimine olan katkılarıdır. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek her hamile kadının arzusudur ve yoga bu konuda onlara çok yardımcı olur.
 Bu 5 altın anahtar;
1- Yoga Asanaları, hamileliğin daha huzurlu geçmesi ve doğumun daha rahat olabilmesi için hamile kadının bedenini bu yeni duruma hazırlar. Bebeğe giden kan akımını artırarak onun daha iyi beslenmesini sağlar.
2- Nefes ya da Pranayama, teknikleri hem annenin hem bebeğin daha iyi oksijenlenmesini ve yaşam enerjisi ile dolmalarını sağlar.
3- Mudra'lar ve Banda'lar, üreme organları ve salgı bezleri üzerinde güçlü etkileri vardır.
4- Meditasyon, hamilelik sırasında ki korkuları, endişeleri ve akıl karışıklıklarını gidermek için harika bir yoldur. Kadının farkındalığını artırarak bebek ile iletişimine geçmesini, onun neden hoşlanıp neden hoşlanmadığını anlamasına yardımcı olur.
5- Derin Gevşeme, hamilelik sırasında ve doğum için fiziksel ve ruhsal gevşeme için harika bir yoldur.