Özlem Ataman ile Kundalini Yoga

KUNDALİNİ YOGA VE MEDİTASYON İLE
HORMONLAR VE SALGI BEZLERİ SERİSİ

Canlılar yaşadığı dış ortamda meydana gelen değişimlere uyum sağlamak ve iç ortamlarındaki dengeyi korumak zorundadırlar. İç ortamın değişmez / dengede tutulmasına “Homeostasis” denir. Homeostasis’in sağlanmasında iki sistem görev alır; Sinir Sistemi ve Endokrin sistem. Bu iki sistem ihtiyaç durumunda koordineli çalışırlar.Türkiye Endokrinoloji ve MetabolizmaDerneği Endokrin Sistemi şöyle tanımlıyor:
Endokrin sistem nedir? Endokrin sistem iç salgı bezlerinin oluşturduğu bir sistemdir. İç Salgı bezleri hormon sentez ve salgısı yapan organlardır. Hormonlar vücudumuzdaki değişik aktiviteleri kontrol eder. Hormonların farklı tipleri, üreme, metabolizma, büyüme ve gelişmeyi kontrol eder. Hormonlar ayrıca çevremize verdiğimiz tepkiyi de kontrol eder ve vücudumuzun fonksiyonları için gerekli uygun miktarda enerji ve besini sağlamaya yardımcı olurlar. Endokrin sistemi oluşturan salgı bezleri, hipotalamus, hipofiz, tiroid, paratiroid, pankreas, yumurtalıklar (kadında overler, erkekte testisler), böbreküstü bezi (yağ dokusu, endotel (damar iç duvarını döşeyen hücreler)dir. Hormon kelimesi Latince “Harmao” yani “Uyarıyorum” kelimesinden gelir. Uyarmak – harekete geçirmek anlamındadır. Hormonlar, Enerji Üretme, depolama ve kullanma, Üreme, Stres ile başa çıkmak, Büyüme ve gelişme fonksiyonlarına sahiptir.
Bu bilgiler ışığında Kundalini Yoga ve Meditasyon ile Hormonlar / Salgı Bezleri serilerine başlıyoruz. Bütün derslerimiz Çarşamba akşamları 19:30 – 21:00 arasındadır.
Sadece 15 kişilik yerimiz var. Tarihler:
08 Ocak 2020 Çarşamba – Merkezi Sinir Sistemi
15 Ocak 2020 Çarşamba – Hipotalamus
22 Ocak 2020 Çarşamba – Hipofiz
29 Ocak 2020 Çarşamba - Tiroid – Paratriod
5 Şubat 2020 Çarşamba – Epifiz
12 Şubat 2020 Çarşamba – Pankreas
19 Şubat 2020 Çarşamba – Üreme organları
26 Şubat 2020 Çarşamba – Böbrek üstü bezleri

Kimler katılabilir: Hayatını değiştirmek, şifalanmak ve geleceğinin sorumluluğunu alıp mutluluğu içselleştirmek isteyen herkes katılabilir. Hiç yoga yapmadıysanız bile katılabilirsiniz böylece bu güzel dünyaya adım atmış olursunuz.
Bilgi ve kayıt için:
Neslihan Topuzlu Buzkan 0532 654 5054 -  Murat Soyışık – 0532 728 403

mail adresi: kundalini10yil@gmail.com

BAĞIMLILIĞIN ÖTESİ "YENİLENMENİN YOGA YOLU" 

Özlem Ataman ile “Bağımlılığın Ötesi” Programı, 10 yıldan fazladır devam etmekte olup, bireylerin sağlıklı alışkanlıklar edinmek ve bağımlı olduğu davranışlarını aşmak için tasarlanmıştır.
Program bireylerin sağlıklı düşünce ve davranış kalıpları oluşturmasını destekler. Zihin, beden, ruhu besleyerek mutlu ve akışta bir yaşam sürmelerini sağlar. Bu dersler Sat Dharam Kaur ve Dr.Gabor Maté programıdır. Bütün tanımlamalar ve içerikler bu programdan alınmıştır.
Bağımlılık Nedir?
Bağımlılık; bir davranışa veya maddeye (yeme, şeker, kahve, alışveriş, iş (çalışma), alkol, uyuşturucu, kumar, cinsellik, egzersiz, internet, Facebook, video oyunları, televizyon, insan, ilişki gibi) istem dışı fiziksel, duygusal ve/veya psikolojik bağlılık olarak tanımlanır.
Bağımlılık, kronik veya kademeli/ilerleyen bir şekilde genetik, nörobiyolojik, hormonal, beslenme, psikososyal, çevresel ve ruhsal faktörleri etkileyerek tezahür edebilir, gelişebilir. Bağımlı kişi zamanla bağımlılık yapan maddelerin dozunu arttırır veya aynı etkiyi sürdürebilmek için bağımlılık yapan aktiviteye daha fazla zaman ayırır.
Bağımlılık; içinde geçici rahatlama veya keyif barındıran herhangi bir olgu veya davranıştır. Uzun vadede olumsuz sonuçlar doğurmasına rağmen bırakamadığımız güçlü isteklerdir.
Bağımlılığa Yogik Bakış açısı
Gerçek kimliğimiz; maneviyat, öz veya ruhtan gelir. Beden ve zihin ne kadar dengede olursa, gerçek özümüz veya ruhumuz da o kadar parlak olur.
Kundalini yoga teknolojisi, anda ki farkındalığı sağlamak ve gerçek kimliğimiz olan ruha ulaşmak için beden ve zihni dengeleyecek araçlar sunar.
Kundalini Yoga, salgı bezleri ve sinir sistemini dengelemek, esnekliği arttırmak, farkındalığı sağlamak, iç organları güçlendirmek ve ruhani kimliğimizle iletişime geçmemize yardımcı olmak için duruş, hareket, nefes teknikleri ve mantralardan faydalanan kadim bir teknolojidir.
Bağımlılığın Ötesi Grup Dersleri
Grup dersi 1; 20 Ocak 2020 Pazartesi
Ben İnsan Deneyimine Sahip Manevi Bir Varlığım.
Grup dersi 2; 27 Ocak 2020 Pazartesi
Değerlerimle Yaşıyorum ve Erdemlerimi Geliştiriyorum.
Grup dersi 3; 31 Ocak 2020 Cuma
Gerçek Benliğimden İletişim Kuruyorum.
Grup dersi 4; 3 Şubat 2020 Pazartesi
Geçmişimden Arınmak ve Sonsuz Bilgeliğe Erişmek için Yogik Bir Yaşam Tarzı Benimsiyorum.
Grup dersi 5; 17 Şubat 2020 Pazartesi
Eyleme Geç, Re – aktif olma. İnsanlara ve Olaylara Karşı Tepkilerimi Kontrol Ediyorum. Etrafımda Var Olan Sonsuz Enerjiyi Zarafetle Kabul Ediyorum.
Grup dersi 6; 24 Şubat 2020 Pazartesi
Mutluluk benim doğuştan hakkım. Bilinçdışımı Nötr Olabilmek İçin Temizliyorum. Hayata Karşı Olan Taahhüt, Disiplin ve Özveri ile Mutluluğa Ulaşıyorum.
Grup dersi 7; 2 Mart 2020 Pazartesi
Ben Alışkanlıklarımı, Alışkanlıklarım Beni Yaratır. İçimdeki Kutsallığa Hizmet Edecek Alışkanlıkları geliştiriyorum.
Grup dersi 8; 9 Mart 2020 Pazartesi
Karma yerine Dharma'yı seçiyorum.
Grup dersi 9; 23 Mart 2020 Pazartesi
Bağımlılığı, Öz Güven ile Değiştiriyorum. Kendimi Şefkat ve Sevgiyle Sarıyorum
Grup dersi 10; 30 Mart 2020 Pazartesi
Geçmişe olan Bakış Açımı Değiştirirken, Bugünü Ve Geleceği Kucaklıyorum/Benimsiyorum.
Grup dersi 11; 6 Nisan 2020 Pazartesi
Şükran ve Minnet ile Yaklaşıyorum. Ben Özgür bir Varlığım.
Grup dersi 12; 13 Nisan 2020 Pazartesi
Kendime Karşı Sorumluyum, Başkalarına Karşı Sorumluyum.
Grup dersi 13; 20 Nisan 2020 Pazartesi
Kendimi ve Beni İncitenleri Affettim, Başkalarını İncitirken Yaptığım Hataları Kabul Ediyorum
Grup dersi 14;27 Nisan 2020 Pazartesi
Bir Yücelik ve bir Misyon ile Doğdum. Sonsuz Mutluluk ile Geleceğimi Yeniden Yaratıyorum.
Grup dersi 15;4 Mayıs 2020 Pazartesi
Kararlılıkla, İyi Eylemlerimde Devam Edersem, Desteklenirim.
Grup dersi 16; 11 Mayıs 2020 Pazartesi
Başkalarına Hizmet Ederek, Kendime ve Sonsuz İyiliğe çalışırım.
Bütün dersler saat 19:30 – 21:15 arasıdır.

Bilgi ve kayıt için:
Neslihan Topuzlu Buzkan 0532 654 5054 -  Murat Soyışık – 0532 728 403
mail adresi: bagimliliginotesi@gmail.com

Özlem Ataman Tara Kaur 
C-IAYT Sertifikalı Türkiye’nin tek Kundalini Yoga Terapisti ve Eğitmeni olan Özlem Ataman Tara Kaur, dünyanın en önemli kundalini yoga gurusu Gurmukh Kaur Khalsa'nın öğrencisi olarak Rishikesh - Hindistan'da eğitmenlik diplomasını olmıştır. Türkiye'deki Kundalini Research Institute (KRI) onaylı bir kaç eğitmenden biridir. Gazi Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdikten sonra London Guildhall University’de Pazarlama Yönetimi masteri yapmış ve uzun yıllar yabancı firmalarda yönetici olarak çalışmıştır. Nepal, Butan, Tibet ve Hindistan gibi birçok ülkeye seyahat eden Özlem Hoca aynı zamanda folklor ve latin dansları yapmış ve tezhip kurslarına katılmıştır. İç huzurunu Kundalini Yoga’da bulan ve uzun yıllardır eğitmenliğiyle diğer insanları da kendi huzuruna ulaştırmaya yardımcı olan Özlem Ataman, 2017 Eylül ayında çok sevilen kitabı “Yol Arkadaşım Kundalini Yoga”yı yayınlamıştır. İstanbul’da eğitim ve workshoplarına devam etmekte ve yıl içinde bir çok keyifli mekanda yoga kampları ve inzivalar düzenlemektedir.