Caddebostan Yoga'da Senem Ekin Şen ile Onkoloji Yogası

Caddebostan Yoga'da Onkoloji Yogası her Cumartesi sabah 09:30'da düzenleniyor.
Senem Ekin Şen uzun yıllar boyu Acıbadem Hastanesi’nde çalıştı ve bu yıllarda yoganın medikal faydalarını doktorlara anlatma misyonu edindi.  Yoganın tamamlayıcı ve önleyici tıp olarak hastanede yer alması için doktorlara istatistiki rakamlarıyla birlikte yaptığı sunumlar ve gösterdiği bilimsel kanıtlar neticesinde 2014 senesinde kanser haftasında konuşmak üzere davet edildi. Kendisini davet eden onkoloğun dünyaca ünlü Journal of Clinical Oncology’dan gösterdiği makalede yoganın kanser hastalarının hayat kalitelerini arttırdığına dair veriler vardı. Bunun üzerine onkoloğun desteği ile başhekimle konuşup, makaleyi de sunarak kanser hastalarına kanser yogası programını oluşturmaya karar verdiler. İsmine “onkoloji yogası” dediler ve Senem Hoca oluşturdukları pilot grup üzerinden geri bildirim alarak programın içeriğini oluşturdu.  2014 yılından itibaren Senem Ekin Şen eşliğinde devam eden onkoloji yogasında gelenler hem fiziksel olarak daha iyi hissediyorlar, hem koşulsuz sevginin olduğu bir destek ortamı deneyimliyorlar, hem de durumlarına özel tasarlanmış bir yoga yaparak kendilerini riske atmamış oluyorlar.
Onkoloji yogasının farkı nedir?
Kanser tipi ile ilgili bir ayrım olmamasına rağmen, %95 meme kanseri vakaları onkoloji yogasına katılıyor. Her kişiye tek tek sorup durumları öğrenilir ama genelde lenfler alındığı ve meme ameliyatları olduğu için, bu bölgelere baskı uygulayan, lenf ödem yaratacak yoga pozlarını asla uygulanmaz. Lenf akışını arttıran hareketler yapılır. Senem Hoca ayrıca kişiye özel önerilerini iletir. Yenilenen hücrelere oksijen ulaşımı önemli olduğu için mutlaka nefes çalışılır. Zihin tedaviden ve tüm süreçten yorgun olduğu için meditasyon ile kişinin kendi iç sesini, alanını bulmasına yardımcı olunur. Beden olduğu kadar ruha da hitap eden bir pratiktir. Senem Hoca onkoloji yogası hassas bir konu olduğu için gerekli duyarlılığı her kişiye ayrı ayrı göstermektedir.
Katılım şartları:
Geçmiş veya yakın zamanda kanser öyküsü.
Doktordan (onkolog) kişinin katılabileceğine dair sözlü veya yazılı onay.
Yeni ameliyat olmamış olmak.
Belli bir mobiliteye sahip olmak (örneğin yere oturup yerden ayağa kalkabilecek durumda olmak)
Katılım ve diğer ayrıntılar için İletişim bilgilerimiz üzerinden bizlere ulaşınız.
Senem Ekin Şen Kimdir?
Kanada doğumlu Senem Ekin Şen geçirdiği skolyoz ameliyatı ve ağrılarının yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemesi sonucu 2004 yılında yogaya başlamıştır.  2006 yılında Toronto’da yoga eğitmeni olmuş ve dünyanın en iyi yoga hocalarıyla tanışıp çalışma fırsatı olmuş ve bazılarının asistanlığını yapmıştır. Bu bilgileri ve kişisel dönüşüm imkânını insanlarla paylaşmak adına 2011 yılında Türkiye’ye dönerek yoga eğitmenliğine devam etmiştir. Senem Hoca İstanbul’un önde gelen spor salonlarında, yoga stüdyolarında ve Acıbadem hastanesinde yoga dersleri vermektedir. Değişik gruplarla çalışmaktadır ve uzun yıllardır sürdürdüğü Onkoloji Yogası Projesi haricinde hamile yogası gibi özel durumlu yoga türlerinde çalışmaktadır. Bugüne kadar eğitimi şunları içermektedir:
§  250 saat (YA / RYT) Hocalık Eğitimi: Yoga Sanctuary (2005-06) Toronto
§  Hamilelik Öncesi ve Sonrası Eğitimi (İngilizce): Esther Myers Yoga (2010); Yoga Sanctuary (2006), Toronto
§  Çocuk Yogası Eğitimi: Yoga Sanctuary (2008) Toronto
§  Şifa (Restorative) Yogası Hocalık Eğitimleri:
§   Hali Schwartz @ Yoga Space (2008), Toronto
§   Sachne Kilner @ Yoga Plus (2011), Toronto; ikisinde de 30’ar saat eğitim ve   asistanlık.
§  Skolyoz Yogası Hocalık Eğitimi: Elise Browning Miller (2009); Yoga Space. Toronto
§  Hali Schwartz ile İleri Yoga Felsefesi/Satsang (2008-2011) .Toronto
§  Karusia Wroblewski Yoga Terapi (2006, 2009) Toronto
§  Cat Kajary, Karusia Wroblewski ve Christine Cinq-Mars ile sayısız anatomi odaklı çalışma oturumları: Yoga Plus. Toronto
§  Hamilelik Yogası Eğitimi (Türkçe) Dr. Neslihan İskit (2013, Istanbul)
§  Yoga Terapi Eğitimi Dr. Neslihan İskit (2013, Istanbul)
§  Yoga Terapi modülleri Hart Lazer (2015, Istanbul)
§  E-RYT Designation; Yoga Alliance (2011-)
Senem Hocanın diğer kişisel ilgi alanları chanting, yoga felsefesi ve Sanskritçedir. Kanada’nın en iyi yoga eğitmenlerinden Hali Schwartz ile ileri seviye yoga felsefe eğitimi devamı etmektedir ve insan doğasına olan ilgisi nedeniyle Scott Petrie ile Yoga Psikolojisi kursu da almıştır.