Caddebostan Yoga'da Feldenkreis Eğitimi: Özfarkındalık egzersizleriyle İyileşme


Caddebostan Yoga'da müthiş etkili bir beden ve zihin tekniği olan Feldenkreis eğitimleri başlıyor!
Yoga eğitmeni ve Feldenkreis uzmanı Helin Şahin tarafından Kasım ayında iki gün olarak verilecek Feldenkreis tekniği bedeni doğru kullanmayı sağlayan psiko-somatik bir eğitim yöntemi. Bu yöntem ile bedenin daha verimli ve daha rahat hareket etmesi ve çalışması sağlanarak, kişinin yaşadığı ağrıyı azaltması ve yoga, spor, dövüş sanatları, dans gibi fiziksel disiplinler ile tüm gösteri sanatlarında daha yüksek standartlarda başarılı olmasının yolu açılyor.
FELDENKREİS: ÖZ FARKINDALIK YÖNTEMİ
Caddebostan Yoga'da düzenlenecek olan bu eğitim Feldenkreis’i tek başınıza yapabilir hale gelmeniz için 10 saatlik bir program içeriyor. Feldenkreis yöntemini öğrendikten sonra bu öğretiyi sürdürürseniz yaşamınızda birtakım anlamlı değişiklikler yaşayacaksınız. İlk seanstan itibaren ciltte parlaklık, gözlerin büyümesi, duruşun düzelmesi,  dengeli ruh hali gibi değişimler meydana gelir. Yapacağımız 10 saatlik programın ardından yaşanacak değişimler, öz sevgi ve öz değerde artış, kronik ağrıların çok azalması ya da tamamen ortadan kaybolması, migren nöbetlerinin azalması, sindirim sisteminde rahatlama, omurga hastalıklarının gerilemesi ve tamamen yok olması (fıtık, skolyoz, disk kayması, düzleşme, hatta kireçlenme), duruşun ve yürüyüşün düzelmesi(içe veya dışa basma), zihnin travmalardan arınmaya başlaması, merkezi sinir sistemi hastalıklarında gerileme. Bu yöntemi denemek sorununuz olması gerekmez. Zamanla Feldenkreis yaşamın bir parçası haline gelince, oturduğunuz yerden ve kimse anlamadan kendi kendinize yapabileceğiniz bir oyun terapisi konumuna gelecek. Bu yöntem meditasyon içerisinde kendinizle baş başa özgürce geçirdiğiniz vakitler anlamına gelir. Kendinize duyduğunuz sevginin ve şefkat duygusunun artması kadar huzurlu ve mutlu bir şey daha yoktur. Feldenkreis sırasında anda kalmayı öğrenirsiniz. Bu öğretiyi kolaylıkla yaşamınıza yerleştirebilirsiniz. Böylece belki bir gün Karma dediğimiz sistemden çıkabilirsiniz.

"FELDENKREİS beden, zihin ve ruh üzerine çeşitli egzersizler içeren bir iyileşme ve gelişme yöntemidir. Temelinde yatan düşünce, YOGA, TAİ CHİ, CHİ GONG gibi doğu kökenli ilimlerle aynıdır. Temeli beden, zihin ve ruh bütünlüğüne dayanır.
FELDENKREİS uygulaması sırasında hayal gücü, yumuşak ve küçük hareketlerimize eşlik eder. Böylece FELDENKREİS bir oyuna dönüşüverir. Zorlayıcı hareketlere ve düşünmemeye odaklanmadan, katılımcılar kendi bedenleriyle keyifli, hoş bir oyun zamanı geçirir.
FELDENKREİS yöntemini uygulayan insanların yaşamında birtakım değişmeler olur. Öz-sevgi, iç barış, değer duygusu artıyor. Kronik ağrılar, omurga rahatsızlıkları, iç hastalıklar, dolaşım sistemi bozuklukları, ruhsal sorunlar birkaç seans sonra ortadan kaybolmaya başlıyor.
Bir şeyler ters gitmiş olabilir ama baştan başlama şansınız var. Hayat bilinmezlerle dolu, başımıza nerede ne geleceğini bilemiyoruz. Bu nedenle yaşamımızın üç önemli olmazsa olmazını güçlü bir hale getirmeliyiz. Bedeni, ruhu ve zihni hem doğabilecek güçlüklere hem de mucizelere hazırlamalıyız. FELDENKREİS bize güçlenme imkânını veriyor. Kendi ellerimizden tutmayı, kendi bedenimizi sevmeyi, onu en yakın arkadaşımız gibi görmeyi, iyi ya da kötü yanlarımızı kabul edip, barışmayı, kendi engellerimizi kaldırmayı, değişimin bir parçası olmayı bize öğretiyor. "   Helin Şahin- Yazının tamamını okumak ve Feldenkreis hakkında daha fazla bilgi almak için uzmanımızın Yoga Dergisi'nde yer alan makalesine göz atınız: http://www.yogadergisi.com/214-helin-sahin/1206-ben-ve-gercek-ben-2
Feldenkreis eğitim programını ve içeriğini öğrenmek için Feldenkreis sayfamızı ziyaret ediniz.
Kayıt ve programla ilgili ayrıntılı bilgi almak için İletişim üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.